KAVURMA PROFİLİMİZ

Bir çekirdekten maksimum lezzet ve keyif alınabilmesinin kahvenin kavrulma seviyesiyle ilgili olduğuna inanıyoruz.

Farklı demleme teknikleri, farklı öğütme seviyelerinin yanı sıra uygun bir kavurma seviyesi de gerektirir. Filtre yönteminde kahve 3-4 dakikaya kadar su ile temas halindeyken espresso demlemede ise bu süre yüksek basınç altında 25-35 saniye olmaktadır.

Tüm demlemelere hitap edecek tek bir kavurma profili bazen çalışsa da çekirdeğin filtre yönteminde yanık ve acı tatlara sebep olmasına, espresso olarak demlendiğinde çok asidik ve içilmeyecek derecede ekşi çıkmasına neden olabilir.

KAVURMA PROFİLİMİZ:

Kavurma seviyemiz açık ve açık-orta denebilecek bir seviyedir. Hedefimiz pour over, aeropress ve kafeterya filtre makinalarında demlendiğinde hoş kokusunu, lezzetini ve kendine has karakteristiğini kaybetmeden kendini göstermesidir. Kahve yalnız veya süt ile birlikte içildiğinde de tadı gölgelenmemeli ve güzel bir uyum göstermelidir.

Espresso bir demleme yöntemi olmakla birlikte espressoya özel bir kavrum seviyemiz bulunmamaktadır. Amacımız, dengeli, tatlı bir çekirdek ve güçlü bir aroma hissidir. Aynı zamanda süt ile kullanıldığında da acı ve yanık tatlar sunmamalıdır. İyi bir espresso katmanlı, zengin bir aroma ve meyvemsi derinliği yansıtan tatlar sunmalıdır. Sitemizde sonuçta espressoya yakıştırdığımız çekirdekleri bu şekilde sınıflandırıyoruz.

SONUÇ:
Kavurma seviyeleri hakkında endüstride net bir tanım bulunmamakla birlikte farklı görüşler ve yaklaşımlar bulunmakta. Kimi tüm demleme yöntemleri için (filtre/espresso) tek bir tarz yani omniroast tercih ederken kimisi de farklı kavurma seviyeleri tercih etmektedir. Kavurmacıların kendi tercihleri olduğu için saygı duyuyor ve konuya dogmatik ve keskin çizgiler ile yaklaşamıyoruz. 

Kavurma profilimizin temel amacı tutarlılık ve tam gelişmişliktir. Özellikle de espresso olarak kavrulmuş kahvenin anahtarıdır ki her seferinde aynı tat ve lezzette demleme yapılmalıdır. Kalite ancak tutarlılıkla ve mümkün olan en iyi yeşil çekirdeği kullanmakla sağlanabilir.