KAVURMA PROFİLİMİZ

NEDEN FİLTRE VE ESPRESSO DEMLEME İÇİN FARKLI KAVURMA

Bir çekirdekten belirli bir demleme yönetimde maksimum lezzet ve keyif alınabilmesinin kahvenin kavrulması derecesiyle ilgili olduğuna inanmaktayız.

Farklı demleme teknikleri, farklı öğütme boyutlarıyla birlikte farklı kavurma seviyeleri gerektirir. Filtre yönteminde kahve 4 dakikaya kadar su ile temas halindeyken espresso demlemede ise bu süre yüksek basınç altında 25-35 saniye olmaktadır.

Belirli bir çekirdek için tüm yöntemlere hitap edecek tek bir kavurma profiline bazen işleyip tamam oldu dedirtse de çekirdeğin filtre yönteminde yanık ve acı tatlara sebep olmasına, espresso olarak demlendiğinde çok asidik ve içilmeyecek derecede ekşi çıkmasına neden olabilir.

FİLTRE KAVURMA PROFİLİMİZ:

Bizim filtre kavurma seviyemiz açık ve açık-orta denebilecek bir seviyedir. Hedefimiz pour over, aeropress ve kafeterya filtre makinalarında demlendiğinde hoş kokusunu, lezzetini ve kendine has karakteristiğini kaybetmeden kendini göstermesidir. Kahve yalnız veya süt ile birlikte içildiğinde de tadı gölgelenmemeli ve güzel bir uyum göstermelidir. Zaman zaman filtre için kavrulan çekirdekleri espresso olarak da deneyimleyebilirsiniz tabiki ancak genellikle ekşi ve asidik tatlar ön planda olacaktır.

ESPRESSO KAVURMA PROFİLİMİZ:
Espresso kavurma profilimiz hem renk hem de gelişim süresi olarak orta seviye bir kavurmadır. Amacımız, dengeli, tatlı bir çekirdek ve güçlü bir aroma hissidir. Aynı zamanda süt ile kullanıldığında da acı ve yanık tatlar sunmamalıdır. İyi bir espresso katmanlı, zengin bir aroma ve meyvemsi derinliği yansıtan tatlar sunmalıdır.

SONUÇ:
Kavurma seviyeleri hakkında farklı görüşler ve yaklaşımlar bulunmakta. Kimi tüm demleme yöntemleri için (filtre/espresso) tek bir tarz yani omniroast tercih ederken kimisi de farklı kavurma seviyeleri tercih etmektedir. Kavurmacıların kendi tercihleri olduğu için saygı duyuyor ve konuya dogmatik ve keskin çizgiler ile yaklaşamıyoruz. 

Her iki kavurma profilimizin temel amacı tutarlılık ve tam gelişmişliktir. Özellikle de espresso olarak kavrulmuş kahvenin anahtarıdır ki her seferinde aynı tat ve lezzette demleme yapılmalıdır. Kalite ancak tutarlılıkla ve mümkün olan en iyi yeşil çekirdeği kullanmakla sağlanabilir.