Kavurma Profilimiz

Bir kahveden maksimum lezzet ve keyif alınabilmesinin kaliteli bir çekirdeğe ve usta bir kavurmaya bağlı olduğu bir gerçektir.

Farklı demleme teknikleri, farklı öğütme seviyelerinin yanı sıra uygun bir kavurma seviyesi de gerektirir. Filtre yönteminde kahve 3-4 dakikaya kadar su ile temas halindeyken espresso demlemede ise bu süre yüksek basınç altında 25-35 saniye olmaktadır.

KAVURMA PROFİLİMİZ:

Kavurma seviyemiz açık ve açık-orta denebilecek bir seviyedir. Hedefimiz pour over, aeropress ve kafeterya filtre makinalarında demlendiğinde hoş kokusunu, lezzetini ve kendine has karakteristiğini kaybetmeden kendini göstermesidir. Kahve yalnız veya süt ile birlikte içildiğinde de tadı gölgelenmemeli ve güzel bir uyum göstermelidir.

Espresso bir demleme yöntemi olmakla birlikte espressoya özel bir kavrum seviyemiz bulunmamaktadır. Amacımız, dengeli, tatlı bir çekirdek ve güçlü bir aroma hissidir. Aynı zamanda süt ile kullanıldığında da acı ve yanık tatlar sunmamalıdır. İyi bir espresso katmanlı, zengin bir aroma ve meyvemsi derinliği yansıtan tatlar sunmalıdır. Sitemizde espresso sayfasında görüntülenen çekirdekler espresso kavrum şeklinde ayrıştırılmamıştır. Espresso olarak tadıp denediğimiz ve beğendiğimiz çekirdekleri bu şekilde sınıflandırıyoruz.

SONUÇ:
Kavurma seviyeleri hakkında endüstride net bir tanım bulunmamakla birlikte farklı görüşler ve yaklaşımlar bulunmakta. Kimi tüm demleme yöntemleri için (filtre/espresso) tek bir tarz yani omniroast tercih ederken kimisi de farklı kavurma seviyeleri tercih etmektedir. Kavurmacıların kendi tercihleri olduğu için saygı duyuyor ve konuya dogmatik ve keskin çizgiler ile yaklaşmadığımızı da belirtmek istiyoruz.